FACEBOOK
Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej o celu ich używania i moźliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Szkoła Muzyczna
ZMIEŃ KOLOR

Menu witryny

Webmaster

slawek19x@op.pl

Złota szkoła
Złota szkoła

Szkoła z Pasją
Szkoła z Pasją

Apel katyński

10 kwietnia w naszej szkole odbył się apel upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD w 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Apel został przygotowany przez uczniów klasy VIIB.

 

W tym roku szczególną pamięcią otoczyliśmy generała Franciszka Gągora.

 

Franciszek Gągor urodził się w 1951 r. Koniuszowej na Sadecczyźnie. Egzamin maturalny zdawał w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Całe swojen życie poświęcił polskiej amii. Od 2006 roku pełnił funkcję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Brał udział w głębokiej reformie polskiej amii, polegającej na przejści z wojska poborowego do zawodowego. Uczestniczył w licznych misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Paktu Północnoatlantyckiego.

 

Jego współpracownicy tak go wspominają:

 

Służbę dla dobra Sił Zbrojnych i Rzeczypospolitej pojmował jako całkowite oddanie dla tej sprawy. I to w sensie dosłownym. Tej służbie oddał niemal całe swoje życie. My, najbliżsi współpracownicy widzieliśmy to najlepiej. W jego gabinecie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie światło zapalało się wczesnym rankiem a gasło późną nocą. Ubolewał, że nadmiar pracy sztabowej nie pozwalał mu zbyt często być wśród żołnierzy, tam gdzie ćwiczą i walczą. Ale korzystał z każdej okazji by się z nimi spotkać. Ostatnią taką podróż odbył tuż przed świętami wielkanocnymi do Afganistanu. Często powtarzał, że dobry dowódca to dowódca wymagający. Najwięcej generał Franciszek Gągor wymagał od siebie samego. Cechowało go ogromne poczucie obowiązku i odpowiedzialności za całe Siły Zbrojne. Był tytanem pracy, człowiekiem wydawałoby się niezniszczalnym, który nigdy nie odczuwa zmęczenia. Często zastanawialiśmy się skąd bierze tyle sił. Nie przypominam sobie, aby generał Gągor podniósł na kogokolwiek ze swoich podwładnych głos, by uderzył ręką w stół. Swój autorytet zbudował na wielkiej osobistej kulturze, spokoju ,opanowaniu i mądrości, które towarzyszyły mu zawsze nawet w najtrudniejszych chwilach.

 

Zginął 10 kwietnia 2010 r.

Zdjęcie pochodzie ze strony:

 

smolensk.muzhp.pl

 

 
Copyright © Katolicka Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Nowym Sączu. Wykonanie strony: mgr Sławomir Janikowski
  Szkoła korzysta z serwera www.sacz.pl, dzięki uprzejmości firmy